
Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe), to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do odnowy rurociągów i metoda o olbrzymim potencjale rozwojowym, stale unowocześniana i dopracowywana. By branża renowacyjna w pełni mogła korzystać z jej możliwości, potrzebuje platformy wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Taką rolę od kilku pełni Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”.

Cieszę się, że mogę zaprosić Państwa na jubileuszową, 20. edycję Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branżowe osób zainteresowanych technologiami bezwykopowymi, w tym roku będzie wyjątkowe.
Odwrót pandemii pozwoli nam w pełni korzystać z możliwości osobistego kontaktu, dyskusji oraz wymiany doświadczeń i poglądów. Jest toszczególnie ważne w chwili, gdy globalna rzeczywistość stawia przed naszą branżą nowe okoliczności i wyzwania. Wojna w Ukrainie, presja inflacyjna i konieczność funkcjonowania w chwiejnej rzeczywistości, zmusza do poszukiwania adekwatnych rozwiązań oraz skutecznegoidentyfikowania szans i zagrożeń.
Dlatego tym bardziej warto spotkać się, by dyskutować na ważne dla branży tematy oraz inspirować się najnowszymi rozwiązaniami i trendami. Zapraszamy do Tomaszowic – i do przestrzeni wirtualnej za pośrednictwem interaktywnej platformy akademia.inzynieria.com – w dniach od 21 do 23 czerwca 2022 r. Będziemy wspólnie zdobywać wiedzę, dyskutować i bawić się. Spotkajmy się na naszym dorocznym branżowym święcie. Po to, by z optymizmem spojrzeć w przyszłość.
MATERIAŁY DOSTĘPNE DLA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

Szanowni Państwo!
Kongres Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne w zamyśle naszym jako organizatorów jest kontynuacją tworzonych od nastu już lat konferencji Geoinżynieria w Budownictwie oraz Budownictwo Podziemne. Naszym celem jest stworzenie wydarzenia, w trakcie którego przedstawimy niuanse realizacji infrastrukturalnych, jak również umożliwimy szeroką dyskusję pomiędzy wszystkim stronami procesu inwestycyjnego. Nie zabraknie przedstawicieli generalnych wykonawców, inwestorów, a także oczywiście naszych branżowych wykonawców, producentów, dostawców i biur projektowych. Nasi Prelegenci, zarówno ze świata nauki, jak i firm podzielą się z Państwem swoją wiedzą i jakże cennym doświadczeniem branżowym w trakcie dwóch dni, z których pierwszy poświęcimy tematom geotechnicznym, a drugi projektom tunelowym, czy też realizacji garaży podziemnych.
To kolejna już edycja wydarzenia w postaci hybrydowej umożliwiająca uczestnictwo bezpośrednie oraz online, dzięki której dotrzemy do szerokiego grona uczestników.
Mam nadzieję, że urokliwy obiekt konferencyjny, jakim niewątpliwie jest podkrakowski Dwór w Tomaszowicach, będzie miejscem, w którym nasi Goście nie tylko poszerzą swoją wiedzę, ale także znajdą czas na czerpanie dobrej energii z otaczającej przyrody. Głęboko również wierzę, że skompensowanie formuły dwóch konferencji do Kongresu, spotka się z Państwa akceptacją i będzie jednocześnie doskonałą okazją, by w gronie ekspertów szukać najlepszych odpowiedzi na nurtujące pytania, a także wskazówek co do realizacji kolejnych inwestycji.
Serdecznie zapraszam.
PRZEWIDYWANA TEMATYKA KONGRESU
DZIEŃ I:
GEOINŻYNIERIA W BUDOWNICTWIE
Geotechnika w budowie obiektów liniowych
- Wzmocnienia podłoża gruntowego pod nasypami komunikacyjnymi oraz dojazdami do obiektów mostowych (wymiany, ubijanie, kolumny, DSM, pale i inne)
- Stateczność skarp nasypów komunikacyjnych (grunty zbrojone, konstrukcje z geosyntetyków, gwoździowania, gabiony, …)
Posadowienia obiektów infrastruktury komunikacyjnej i ich monitoring
- Posadowienia obiektów mostowych
- Budowa przepustów i przejść dla zwierząt w obrębie nasypów komunikacyjnych
- Posadowienia ekranów akustycznych, bramownic i barier
- Roboty geotechniczne przy budowie odwodnień obiektów komunikacyjnych
- Monitoring obiektów komunikacyjnych
Geotechniczne roboty wykończeniowe
- Umocnienia powierzchni skarp nasypów i skarp wkopów
- Panele osłonowe do konstrukcji z gruntów zbrojonych
- Konstrukcje zwiększające estetykę skarp
- Ochrona skarp przed erozją
- Siatki ochronne
DZIEŃ II:
BUDOWNICTWO PODZIEMNE
Projekt, wdrożenie oraz realizacja inwestycji tunelowych w Polsce i na świecie
Spektakularne projekty tunelowe oraz szeroko pojętego budownictwa podziemnego
Budowa i rozbudowa metra w dużych obszarach miejskich
Aspekt społeczny inwestycji tunelowych oraz innych inwestycji podziemnych na przykładach wybranych realizacji
Wpływ budowy na otoczenie
Eksploatacja tuneli oraz szeroko pojętego budownictwa podziemnego
Metody wykonywania tuneli
Metody wykonywania tuneli oraz konstrukcji podziemnych
Innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne
Koncepcje architektoniczno-budowlane / projektowanie / budowa / maszyny, technologie, produkty / pomiary i systemy monitorowania drgań / zastosowanie betonów nowej generacji / zastosowanie domieszek oraz chemii budowlanej do ochrony i napraw konstrukcji / wyposażenie techniczne / wentylacja i bezpieczeństwo pożarowe

Zmiany klimatyczne powodują, że ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym deszcze nawalne, stają się coraz bardziej powszechne. Eksperci ostrzegają, że w przyszłości będą się nasilać. Dlatego miasta szukają rozwiązań zapobiegających ich negatywnym skutkom. Jednym z nich są kolektory retencyjne, zwiększające w bardzo istotny sposób możliwości układu odbiorczego. Problematyce związanej z ich specyfiką, możliwościami i sposobami optymalnego wykorzystania w miejskich sieciach kanalizacyjnych będzie poświęcona bezpłatna KONFERENCJA ONLINE, która rozpocznie się 24.05 o godz. 10.00.
Podczas konferencji najlepsi branżowi eksperci wszechstronnie omówią korzyści wynikające z zastosowań kolektorów retencyjnych, sposoby ich budowy oraz stosowane materiały i zaprezentują najciekawsze projekty z Polski i ze świata. Spojrzymy na problematykę kolektorów retencyjnych zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.
Zapraszamy do udziału.
PRELEGENCI

dr inż. Tomasz Abel
Politechnika Wrocławska
Kolektory retencyjne w Polsce i na świecie
Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawi sposób działania kolektorów retencyjnych. Omówi ich wady i zalety w odniesieniu do innych rozwiązań retencyjnych. Przedstawi również najciekawsze inwestycje tego typu na świecie i w Polsce.

Bartosz Zaborski
kierownik Biura Badań i Nowych Technologii, MPWiK S. A. w Warszawie

Maciej Płoński
zastępca dyrektora Pionu Jednostki Realizującej Projekt, MPWiK S. A. w Warszawie
Koncepcja i realizacja budowy kolektorów retencyjnych w m.st. Warszawie
Przedstawiciele inwestora - MPWiK w Warszawie S. A. – w swoim wystąpieniu opowiedzą o doświadczeniach związanych z budową oraz renowacją kolektorów retencyjnych w Warszawie (Burakowski Bis, Burakowski, Wiślany, Lindego, Lindego Bis). Wyjaśnią, dlaczego tak istotne jest powstawanie kolektorów retencyjnych. Skupią się na inwestorskim aspekcie budowy oraz renowacji kolektorów oraz omówią wnioski płynące z realizacji projektów w Warszawie.

Dymitr Petrow-Ganew
Herrenknecht AG
Mikrotuneling w wielkośrednicowych systemach kanalizacji i retencji
Przedstawiciel firmy Herrenknecht w swoim referacie skupi się na omówieniu zagadnień związanych z odpowiednim doborem sprzętu do robot mikrotunelowych w systemach kanalizacji i retencji o dużych średnicach. Przedstawi także przykłady zastosowania tej metody w konkretnych projektach i opowie o doświadczeniach związanych z ich realizacją

Paweł Niewiadomski
Haba Beton
Kolektory retencyjne z punktu widzenia producenta rur
Odpowiedni dobór materiałów oraz zapewnienie dobrej logistyki w trakcie trwania projektu to bardzo ważne kwestie. Zwłaszcza w tak dużych projektach, jakimi zawsze jest budowa kolektorów retencyjnych. Na co zatem należy zwrócić uwagę i co powoduje, że produkt dostarczany na budowę jest godny zaufania i długowieczny w użytkowaniu? O tym oraz o innych wyzwaniach z punktu widzenia producenta rur, na przykładzie budowy Kolektorów Wiślany i innych projektów, opowie przedstawiciel firmy Haba Beton.

Grzegorz Szajna
Sanimet - Krzysztof Grzywacz
Wybrane aspekty realizacyjne kolektorów retencyjnych na przykładzie projektu budowy II etapu Kolektora Wiślanego
Autor omówi doświadczenia w realizacji projektów kolektorów retencyjnych oraz realizacji robót mikrotunelowych w kontekście warunków terenowych i geologicznych. Omówione zostaną zagrożenia i sposoby na eliminację lub znaczną redukcje ryzyka, a także różnice w realizacji projektów kolektorów retencyjnych w stosunku do innych przewiertów. Następnie autor opowie o doświadczeniach zebranych w trakcie realizacji projektu budowy II etapu Kolektora Wiślanego, a na koniec spróbuje przedstawić zalecenia dla przyszłych projektów budowy kolektorów retencyjnych.

Szanowni Państwo!
Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe), czyli renowacja sieci za pomocą rękawów utwardzanych na miejscu, to nie tylko jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do odnowy rurociągów. To również technologia, która ma ogromny potencjał rozwojowy, a to sprawia, że jest stale unowocześniana i dopracowywana.
Krótki czas realizacji zlecenia, efektywność i jakość wykonanych prac są obecnie jeszcze ważniejsze. Mimo trwającej na całym świecie pandemii COVID-19 prace w zakresie utrzymania infrastruktury podziemnej nie mogą ustać, co więcej, należy je prowadzić jak najszybciej i bez komplikacji. Branża renowacyjna nieprzerwanie realizuje kolejne inwestycje, potrzebuje jednak również wsparcia w postaci platformy wymiany doświadczeń.
Wydarzeniem, które już od pięciu lat wspiera branżę w zakresie zdobywania wiedzy w obszarze renowacji rurociągów z wykorzystaniem wykładzin CIPP oraz wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami, jest konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Odpowiadając zatem na zapotrzebowanie branży, zapraszam na jej 6. edycję.

Szanowni Państwo,
z uwagi na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 w ubiegłym roku nie zorganizowaliśmy XIV Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast. Podejmując tę decyzję, mieliśmy nadzieję, że w 2021 r. wydarzenie odbędzie się bez ograniczeń. Niestety – rzeczywistość okazała się inna, dlatego podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu Konferencji w formie hybrydowej. Uzasadnia ją oczekiwanie środowiska na wymianę wiedzy, podglądów i dyskusje na wszelkie tematy związane z badaniami, projektowaniem i wykonawstwem obiektów infrastruktury podziemnej, a także produkcją elementów sieci podziemnej i zarządzaniem nią w czasie jej eksploatacji.
Potrzeba takiego spotkania wynika z ciągle intensyfikowanego rozwoju tego obszaru budownictwa na całym świecie. Dowodem na to jest niezmiennie realizowana rozbudowa i odnowa sieci infrastruktury podziemnej w miastach, ale także nowe inwestycje w obrębie budownictwa tunelowego podejmowane dla usprawnienia sieci dróg i kolei. Napawa to optymizmem, iż tegoroczne obrady będą wyjątkowo interesujące.
Ogromnie cieszy mnie również fakt współtworzenia tego przedsięwzięcia wraz z Wydawnictwem Inżynieria z Krakowa, co zapewne wpłynie pozytywnie na jego całokształt.
Zgodnie z tradycją Konferencja jest organizowana przy wsparciu International Tunnelling Association – ITA, przewidujemy też aktywny udział przedstawicieli tej Organizacji.
Spodziewamy się także prezentacji wyników badań prowadzonych przez polskie środowisko naukowe. Wychodząc mu naprzeciw zadecydowaliśmy, że referaty zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu periodyku Studia Geotechnica et Mechanica.
Serdecznie zachęcamy do udziału w Konferencji. Jesteśmy przekonani, że informacje przekazywane w trakcie wystąpień konferencyjnych, a także wnioski wypływające z dyskusji mogą być bardzo przydatne w projektowaniu, wykonawstwie oraz eksploatacji budowli podziemnych.
Wierzymy, że mimo pandemii Konferencja odbędzie się jak zaplanowano – w układzie hybrydowym. Jesteśmy przygotowani także na sytuację, w której nie będzie to możliwe – wówczas obrady zostaną przeprowadzone online.
Z wyrazami szacunku i – mam nadzieję – do zobaczenia we Wrocławiu.

Szeroka wymiana wiedzy, poglądów oraz doświadczeń, ze szczególnym wskazaniem na dobre praktyki w geoinżynierii, stanowić będzie podstawę tegorocznego spotkania.
Naszym celem, jako organizatorów branżowych konferencji, jest ich stały rozwój! Dokładamy wszelkich starań, abyście Państwo ten rozwój na tegorocznym spotkaniu zauważyli i aby nasza konferencja stała się miejscem, na którym warto być każdego roku. Ważnym elementem tego rozwoju, oprócz nowości programowych, jest też organizacja konferencji w wersji hybrydowej, umożliwiająca uczestnictwo bezpośrednie oraz online.
Grono prelegentów, wzbogacone o nowe osoby, zarówno z branżowego świata naukowego, prawnego, ubezpieczeń, jak również bezpieczeństwa pracy, indywidualne konsultacje z ekspertami, działania wspierające Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, czy też spotkanie na biesiadzie grillowej (nowość, która po tak długim czasie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 tym bardziej pozwoli Państwu na chwilę relaksu w gronie branżowym) – mam nadzieję spełnią Państwa oczekiwania.
W trakcie tegorocznego spotkania nasi prelegenci opowiedzą o pokonywaniu przeszkód wynikających z trudnych warunków realizacji projektu czy też innych powodów i wprowadzą w niuanse stale modyfikowanych technologii, produktów oraz badań. Nie zabraknie także informacji o numerycznym modelowaniu BIM, jak również rozmów o prawnych i ubezpieczeniowych warunkach kontraktu. A o tym wszystkim już w dniach 21–23 września w podkrakowskich Tomaszowicach.
WIĘCEJ INFORMACJI

Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” to największe w kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branżowe osób zainteresowanych technologiami bezwykopowymi: przez kilkanaście lat uczestniczyły w niej łącznie tysiące osób, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Z uwagi na pandemię COVID-19 ostatnia edycja wydarzenia odbyła się w formule hybrydowej. Z radością odnotowaliśmy Państwa ogromne zainteresowanie Konferencją, które przełożyło się na znaczną liczbę uczestników online oraz na tysiące osób śledzących relację live.
Wierzymy, że przynajmniej z częścią z Państwa uda nam się spotkać w tym roku, dlatego 19. edycja konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” również odbędzie się w formule hybrydowej. Jak zawsze zadbamy o to, by agenda konferencyjna wypełniona była ciekawymi prelekcjami oraz tak potrzebnymi dyskusjami pomiędzy wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego.
WIĘCEJ INFORMACJI

Szanowni Państwo,
przygotowując szóstą już edycję konferencji, zdecydowaliśmy, iż wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu stacjonarnym z radością powitamy w Krakowie, gdzie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, toczyć się będą obrady – natomiast tym, którzy nie zdecydują się skorzystać tej propozycji, udostępnimy możliwość uczestniczenia w Konferencji online. Dzięki naszej platformie akademia.inzynieria.com udział w wydarzeniu będzie w pełni interaktywny.
Fakt, iż merytoryczna część naszej konferencji niezmiennie cieszy się bardzo wysoką oceną, jest dla nas powodem do ogromnego zadowolenia – ale też niemałym wyzwaniem. Również w tym roku chcemy sprostać Państwa oczekiwaniom, dlatego ponownie skoncentrujemy się na najważniejszych dla branży zagadnieniach w kontekście adaptacji do zmian klimatu. Poza stałymi blokami tematycznymi, obejmującymi aspekty prawne, finansowe, techniczne czy komunikacyjne, w tym roku sporo uwagi poświęcimy także zwiększającemu się z roku na rok problemowi suszy oraz konieczności ochrony i oszczędzania zasobów wodnych. Nie zabraknie też podejmowanej przez nas co roku tematyki aspektów formalno-prawnych.
Zapraszam serdecznie do aktywnego udziału w wydarzeniu!

Konferencja Ochrona Przeciwpowodziowa i Gospodarowanie Wodami to wydarzenie, którego osią tematyczną są działania zmierzające do zapobiegania skutkom gwałtownych zjawisk pogodowych, jak powódź czy susza. Postępujące zmiany klimatu zmuszają włodarzy miast i krajów do zintensyfikowania wysiłków w obszarze gospodarowania wodami, które będzie przeciwdziałaniem dla kryzysu gospodarczego i jednocześnie zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
Podczas spotkania, które odbędzie się w całości online, zaproszeni goście oraz uczestnicy dyskutować będą na temat aktualnie prowadzonych inwestycji przeciwpowodziowych, sposobach ich finansowania oraz przepisach prawnych dotyczących ich realizacji. Nie zabraknie prezentacji ciekawych rozwiązań w obszarze gospodarowania wodami i infrastruktury przeciwpowodziowej, a także interesujących projektów z tym związanych, które podejmowane są w kraju i poza jego granicami.
Tematyka konferencji
- Krajowe programy ochrony przeciwpowodziowej
- Aspekty prawne
- Finansowanie inwestycji
- Rozwiązania techniczne i technologiczne
- Najciekawsze projekty z Polski i ze świata

Realizacja inwestycji w gęstej zabudowie to w dzisiejszych czasach już stan codzienny, a jej samo wykonawstwo obarczone jest bardzo często niebezpieczeństwem wpływu na obiekty sąsiadujące.
I tu zaczyna się rola monitorowania. Zarówno drgań, pyłu, jak i hałasu. O ile nie zawsze wszystko może zostać ograniczone, o tyle jesteśmy w stanie szybko zareagować w przypadku jakichkolwiek złych wskazań, czy tym bardziej udowodnić swoje racje drugiej stronie, posiadając rzetelny system monitoringu.
Podczas tegorocznej konferencji omówione zostaną różnego typu czynniki wpływające podczas realizacji inwestycji budowlanej na obiekty sąsiadujące. Będą to oddziaływania o charakterze statycznym i dynamicznym, hałas czy zanieczyszczenie pyłem i zapachem.
Eksperci poruszą kwestię wymagań prawnych, chroniących interesy właścicieli sąsiednich nieruchomości, odpowiedniego ubezpieczenia budowy i monitoringu oddziaływań i odpowiedzi obiektów.
Zaprezentowane zostaną przykłady systemów monitorowania jako narzędzi, które:
- umożliwiają obiektywne zidentyfikowanie oddziaływań powodowanych przez budowę lub/i odpowiedzi konstrukcji obiektów sąsiadujących na te oddziaływania,
- zapewniają obiektywne oddzielenie oddziaływań związanych z tzw. tłem od oddziaływań wynikających z prac budowlanych,
- zapewniają wczesne ostrzeganie o możliwości przekroczenia przez monitorowane wielkości fizyczne wartości granicznych.
Wśród prelegentów znajdą się specjaliści z zakresu inżynierii lądowej, monitorowania konstrukcji, prawa oraz ubezpieczeń w zakresie ubezpieczania obiektów kubaturowych, instalacji podziemnych oraz obiektów budownictwa komunikacyjnego.

Technologia CIPP to jedna z najpopularniejszych metod odnowy rurociągów. Wszystkie sygnały z rynku wskazują na to, że ten trend utrzyma się w najbliższych latach.
W trakcie wydarzenia poruszone zostały m.in. takie tematy, jak jakość wykładzin renowacyjnych, wymagania związane z ich instalacją, badania rękawów, najciekawsze projekty z Polski i ze świata, nowości w sprzęcie i technologii.
ZAGADNIENIA OGÓLNE
- Najciekawsze projekty z Polski
… i ze świata - Nowości w sprzęcie i technologii
- Innowacyjne produkty
- Dobór i projektowanie wykładziny
- Wyzwania projektowe
- Wytyczne dot. odbiorów prac renowacyjnych
- Aspekty prawne realizacji prac
z wykorzystaniem CIPP - i wiele innych…..
Pełna lista materiałów z konferencji dostępna jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Poniżej dostępne są materiały sponsorskie.
Cypr widziany z kanału…

Mariusz Iwanejko
Blejkan S.A.
Materiały do pobrania
Kontrola jakości wykładzin CIPP z włókna szklanego na przykładzie produktów POliner sp. z o.o.

Paulina Stopa
POliner sp. z o.o.
Materiały do pobrania
Rękawy grawitacyjne i ciśnieniowe – opłaca się je dobrze zaprojektować

Rafał Chart
Insituform Linings Ltd
Materiały do pobrania
Renowacja kolektorów dużych średnic do DN1800 oraz niestandardowych kształtów metodą UV CIPP – przykłady z praktyki

Jakub Kania
RELINEEUROPE AG
Materiały do pobrania
Diody w kanale. Aktualny stan techniki systemów utwardzania rękawów renowacyjnych promieniowaniem UV generowanym przez diody LED

Michał Andrzejewski
Gamm-Bud sp. z o.o.
Materiały do pobrania


XVIII Międzynarodowa konferencja,
wystawa i pokazy technologii
Inżynieria Bezwykopowa
weź udział w największym wydarzeniu bezwykopowym w europie wschodniej bezpiecznie online
PROGRAM KONFERENCJI
WTOREK 8 WRZEŚNIA
14:45-17:00 SESJA I
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych - Mieczysław Bieniek
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych z punktu widzenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie - Marcin Łukaszewicz, MPWiK Kraków
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych z punktu widzenia wykonawcy prac bezwykopowych - Marek Borkowski, BLEJKAN S.A.
Panel Dyskusyjny
18:00-23:00 BIESIADA
ŚRODA 9 WRZEŚNIA
9:00-11:30 SESJA II
Zrealizowane i planowane do wykonania przekroczenia bezwykopowe w Operatorze Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM. S.A. (Wybór technologii dla obecnie projektowanych przekroczeń bezwykopowych) - Roland Kośka, GAZ-System S.A.
Zarządzanie czasem wiertniczym - Robert Osikowicz, ROE
Realizacja projektów bezwykopowych w skomplikowanych formacjach żwirowych- studium wykonalności wierceń w technologii Direct Pipe - Marcin Firkowski, PPI Chrobok S.A.
Zmiany na rynku w obliczu COVID-19 z perspektywy ISTT i stowarzyszeń krajowych - Jari Kaukonen, ISTT/FiSTT
Jak powstaje bentonit? - Jacek Jaworski, Hekobentonity sp. z o.o.
Płuczka wiertnicza jako odpad – wyzwania i problemy natury prawnej - Jędrzej Bujny, Kancelaria SSM Legal
Sposoby utylizacji płuczki wiertniczej - Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o.
Pipe Express - szybka i ekonomiczna instalacja gazociągów - Dymitr Petrow-Ganew, Herrenknecht AG