Każdy obiekt budowany w warunkach fliszu karpackiego stanowi wyzwanie dla projektantów i wykonawców. To dlatego, że ten masyw skalny charakteryzuje się znaczną zmiennością warunków geologicznych i hydrogeologicznych, a także niejednorodnością. Mogą występować zarówno bardzo słabe materiały, jak i odwrotnie – bardzo mocne skały, a działanie wody wywołuje gwałtowną degradację parametrów wytrzymałościowych. Jak więc radzić sobie w tak skomplikowanych warunkach?

M.in. na to pytanie postarają się odpowiedzieć eksperci, którzy zabiorą glos podczas bezpłatnego webinarium „Flisz karpacki wyzwaniem dla realizacji inwestycji”. Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2024 o godz. 11:00



Agenda

11:00 – 11:05 Otwarcie seminarium 

Monika Socha Kośmider


11:05 – 11:25 Flisz karpacki geneza powstania i właściwości fizyko-mechaniczne


Dr inż. Iwona Dudko

Politechnika Śląska           


Prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka

Politechnika Śląska           

 

11:25 – 11:55 Flisz karpacki – Awarie i błędy w projektowaniu


Prof. dr hab. inż. Marek Cała

Akademia Górniczo-Hutnicza


Dr inż. Agnieszka Stopkowicz

Akademia Górniczo-Hutnicza

Flisz karpacki charakteryzuje się dużą zmiennością budowy oraz właściwości fizyko-mechanicznych. W  dodatku jest to ośrodek charakteryzujący się skomplikowaną tektoniką oraz z warunkami hydrogeologicznymi.  W efekcie tych uwarunkowań stanowi duże wyzwanie dla projektantów i wykonawców obiektów podziemnych, jak i infrastruktury powierzchniowej. W wystąpieniu przedstawione zostaną wybrane zagadnienia związane z projektowaniem i budową tuneli oraz infrastruktury liniowej na terenie Karpat fliszowych.  

Problematyka projektowania i budowy tuneli w warunkach fliszu karpackiego.

W wystąpieniu przedstawione zostaną zagadnienia związane z planowaniem badań w celu rozpoznania warunków podłoża dla projektowania tuneli. Omówione zostaną problemy oceny jakości masywu skalnego w warunkach fliszu karpackiego. Na bazie dotychczas zrealizowanych obiektów tunelowych przestawione zostaną  doświadczenia z zakresu projektowania i budowy tuneli we fliszu karpackim.

Ocena stateczności i dobór zabezpieczeń dla osuwisk we fliszu karpackim

Pojęta zostanie problematyka rozpoznania warunków podłoża i oceny jakości masywu skalnego w warunkach fliszu karpackiego. Omówione zostaną problemy i wyzwania związane z oceną warunków stateczności osuwisk o znacznych powierzchniach i projektowania infrastruktury liniowej w ich obrębie. Omówione zostaną podejścia projektowe do dobru zabezpieczeń i ich konsekwencje. 

 

11:55 – 12:25 Zróżnicowane metody zapewnienia stateczności skarp i zboczy w obszarze występowania fliszu karpackiego na budowie drogi S1.


Marcin Itczak

Dyrektor Kontraktu
Keller Polska sp. z o.o.           


Emanuela Tomków

Projektantka
Keller Polska sp. z o.o.           

Przedstawiciele firmy Keller Polska w swoim wystąpieniu podzielą się wiedzą zdobytą przy realizacji budowy najtrudniejszego odcinka drogi ekspresowej S1 jakim jest obejście Węgierskiej Górki. Trzyletnie doświadczenie pozwoliło Wykonawcy na wypracowanie dobrych praktyk przy realizacji robót we fliszu karpackim. W prezentacji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

typy zabezpieczeń skarp głębokich wykopów

wyzwania, które stawia flisz karpacki przy budowie dróg

wskazówki dotyczące prowadzenia robót ziemnych

wypracowane rozwiązania bezpiecznego wykonywania prac zabezpieczających skarpy

zalecenia dotyczące kontroli i monitoringu robót.


12:25 – 13:00 Sesja pytań i odpowiedzi

Data: środa, 8 maj 2024, 11:00
Cena: BEZPŁATNE
Dołącz:

MATERIAŁ DOSTĘPNY DLA ZALOGOWANYCH!
PRZYCISK ZAPISZ SIĘ PRZENIESIE CIĘ NA STRONĘ LOGOWANIA.